Co to jest buzz marketing?

Marketing szeptany, z czym to się je?

Pamiętasz zabawę w głuchy telefon? Uczestnicy siadali, najczęściej w okręgu, osoba rozpoczynająca grę wymyślała zdanie lub hasło, które szeptano sobie „na ucho”. Ostatnia z osób miała za zadanie powtórzyć na głos hasło w takiej formie w jakiej usłyszała je od poprzedniego gracza. Pamiętasz co z tego wychodziło? Najczęściej hasła były zniekształcone i zupełnie odmienne od tego wymyślonego pierwotnie.

W dzisiejszych czasach, w dobie internetu, kiedy hejt jest tak powszechny, a wolność słowa daje możliwość wypowiedzenia się każdemu na każdy temat łatwo przykleić łatkę, łatwo kilkoma negatywnymi informacjami zasłyszanymi gdzieś, od kogoś zniszczyć dobre imię, a nawet renomę firmy. Podobnie jak we wspomnianej zabawie, często takie komunikaty są plotkami lub zniekształconymi informacjami usłyszanymi od osób trzecich, które niekoniecznie muszą być prawdziwe.

Ponadto musimy mieć świadomość, że zadowoleni klienci niestety zdecydowanie rzadziej wydają opinię o produkcie/usłudze niż ci niezadowoleni. Gdyby każdy zadowolony klient dzielił się swoją opinią w internecie zdziwilibyśmy się jak wiele jest pozytywnych opinii i byłoby nam łatwiej ustalić czy dana firma rzetelnie wykonuje swoją pracę czy mogłaby się w czymś poprawić.

Kolejna rzecz, która zamazuje prawdziwy obraz to nieuczciwa konkurencja. Negatywne wpisy dotyczące produktu/oferty mogą pochodzić od nieuczciwej konkurencji, która chce pokazać dany produkt/usługę w złym świetle, aby potencjalny klient skorzystał z innej oferty.

Niestety takie nieuczciwe zagrania są powszechnie stosowane w internecie.
Rozumiesz zatem jak trudno zweryfikować, które opinie są prawdziwe, a które są po prostu nieuczciwymi zagrywkami konkurencji.

Co możemy z tym zrobić?

Oczywiście, że tak! I tutaj znowu będziemy szeptać „na ucho”, tylko tym razem tak aby usłyszano nas głośno i wyraźnie. Tym właśnie zajmuje się marketing szeptany, nazywany również buzz marketingiem. Marketing szeptany działa trochę jak antywirus w komputerze. Chroni i zabezpiecza nasz wizerunek przed negatywnymi opiniami, pomówieniami oraz nieuczciwą konkurencją. Inspiruje użytkowników do wymiany poglądów na temat oferowanych produktów/usług, ale trzyma rękę na pulsie i raz, nie zostawia negatywnych wątków bez odpowiedzi, a dwa balansuje ilość i jakość opinii pozytywnych. Oczywiście nic za darmo. Aby wypowiadać się na temat danej firmy oraz produktów i usług, które ona oferuje niezbędne jest poznać specyfikę tej firmy i dostosować ofertę do jej potrzeb i profilu. Kiedy już się znamy i wiemy czego od siebie oczekiwać możemy wyciągnąć plusy produktu/usługi na światło dzienne i po prostu o tym napisać! Takie zabiegi marketingowe poprawią nasz e-wizerunek w sieci, odzyskają zaufanie potencjalnych klientów oraz podniosą wiarygodność firmy.

Proste? Proste! To do dzieła!